Skip to content

Výměna mládeže “” v Diyarbakiru

  • by

Moje první zkušenost s Youth Exchange Erasmus+ byla letos v rámci 10 denního programu v Turecku, pod záštitou Asociace Cesta rozvoje. Jelikož jsem se do programu přihlásila na poslední chvíli, ocenila jsem především operativnost organizátorů, rychlou a bezproblémovou komunikaci, a to i o víkendu. Ze samotného projektu, který se konal v Diyarbakiru (jihovýchod Turecka) jsem cítila nejistotu a předsudky, hlavně proto, že jsem jela poprvé a sama. 

Musím ale přiznat, že všechny obavy se rozplynuly už ve vlaku, kde jsem potkala jednu z organizátorek asociace, která mě ujistila, že jsem udělala správné rozhodnutí, protože ona sama se do Diyarbakiru vrací již potřetí. Hned po příjezdu na ubytování, přivítání kurdským týmem a prvním večerem, jsem pochopila o čem mluvila a následující dny jsem strávila se skvělými lidmi, zážitky, novými místy, výborným jídlem a smíchu.

Tématem projektu byla Radikalizace a sociální média. Mně je toto téma velmi blízké díky oboru který studuji, ale i ostatní účastníky nadchlo a zaujalo, protože společné diskuze a další aktivity byly pestré a bohaté zejména kvůli diverzitě národností. Metoda “výuky” je neformální, to znamená aktivity spojené s tématem jako: pohybovky, simulační hry, DIY, praktické úkoly, scénky, diskuze, výlety, sdílení vzájemných zkušeností a vědomostí a podobně.

Největším přínosem pro mne byla každodenní komunikace v cizím jazyce, vyjadřování se před více lidmi, spolupráce v týmu, zdokonalení organizačních schopností, poznání místní kultury, jídla, obyvatel, tradic a krásy města. 

Někomu se může zdát 10 denní Erasmus jako krátká doba, ale je to skvělá možnost, jak vystoupit z komfortní zóny, vzdělávat se, navázat nové kontakty, lépe poznat sama sebe a věřím, že to pro mnoho lidí bude sloužit také jako odrazoví můstek pro další a možná i delší projekty v zahraničí.

Jsem vděčná za tuto příležitost, přátelé, které jsem na projektu poznala mi jsou inspirací, chci se o dané téma více zajímat a už teď vím, že pokud bude další projekt, do Diyarbakiru se ráda vrátím.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *