Skip to content

Evropský sbor solidarity v Tunisku

  • by

Anička strávila v Tuniském Sousse 2 měsíce jako dobrovolnice Evropského sboru solidarity. Pokud tě zajímá jak to vše probíhalo, přečti si následující řádky, kde o tom sama píše.

Víte něco o Tunisku? Já nevěděla vůbec nic. Dokonce jsem se bála, že to je velmi podobná země
Egyptu, ze kterého nemám nejlepší vzpomínky. Ale to jsem se velmi spletla….. Poznat tak rozmanitou zemi, jako je Tunisko, by mělo být skoro nutností. Já na to měla celé dva měsíce.
Svůj ESC projekt jsem moc nechtěla strávit v Evropě, přišlo mi, že už jsem z ní většinu viděla a zažila, a že je čas na něco nového. A naštěstí jsem našla Cestu rozvoje spolupracující s tuniskou ASED organizací. Volba byla tedy jasná.
Na začátku svého pobytu v Súse, jsem rychle vymýšlela únikový plán. Byla to taková trošku facka. Ale člověk si velmi rychle zvykne, zvlášť když mu po boku stojí ostatní dobrovolníci a koordinátor
organizace Mounir, který zařídí, vyřídí, pomůže. Ve výsledku bylo až neskutečné, jak moc se člověk stane součástí sousedství, komunity. To dělá Tunisko Tuniskem, místní lidé. Tunisané jsou lidé neskutečně laskaví a dobrosrdeční. Každého přijímají (samozřejmě, když vy projevíte nějaký zájem). I díky roli dobrovolníka má člověk k Tunisanům blíž.

Tím, že naše aktivity zahrnovaly asistenci ve výuce angličtiny ve školách a různé kulturní akce s mladými tamními lidmi, rychle jsme vpluli do těchto komunit a vytvořili si pevná mezilidská pouta. To bych řekla, že je nejdůležitější věc, kterou si ze své zkušenosti odnáším.

Aktivity zahrnovaly spoustu různorodých činností. Jak už jsem zmiňovala práci ve školách nebo kulturní a sportovní akce v rámci různých spolků (audio-visual club, nautical club). Vyzkoušela jsem si i práci na archeologickém nalezišti, díky čemuž jsem se dostala i na další normálně nepřístupná místa. Čištění pláží a workshopy o ekologii jsem nikdy nevynechala! A když budete mít chuť, můžete se pustit do Tuniské arabštiny, kterou aktivně doporučuji!


Ovšem, to samozřejmě není vše. Mít možnost procestovat celé Tunisko od pouště, kterou se
promenádují velbloudi, až po zelené lesy na severu země, azurové pláže (a spalující sluníčko) je
jednoduše paráda. Rozvíjet se v rámci různorodých dobrovolnických aktivit (u kterých je radno být iniciativní!!!) nebo poznávat a zažívat nové kultury a náboženství v úzké skupině dobrovolníků. To všechno mě posunulo dál v mnoha směrech!
Kdybyste měli jakékoliv otázky, můžete mě určitě kontaktovat a klidně to můžeme probrat i u kafe osobně. Budu se těšit!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *