Skip to content

Erasmus+Výměna mládeže – Heal(th) yourself

  • by

V termínu od 24.6. – 4.7. 2022 proběhl ve vzdělávacím ekocentru Kaprálův mlýn v Ochozu u Brna Erasmus+ program, který je zaměřen na podporu vzdělávání a odborné přípravy mládeže a je tedy financován Evropskou unií. Už samotné prostředí pro tento projekt bylo úžasné vzhledem k nádherné a čisté přírodě. Mlýn je totiž obklopen lesy, řekami, dokonce i jeskyněmi.

A jaké jsou mé osobní pocity z projektu? Vyjet na projekt mě lákalo již delší dobu, ale neměla jsem odvahu vystoupit ze své komfortní zóny. Obávala jsem se nabitého programu, velké zodpovědnosti, jazykové bariéry či spolupráce v cizím jazyce s lidmi, které jsem nikdy neviděla. Když jsem ale objevila organizaci Cesta rozvoje, která pořádá různé programy, narazila jsem na projekt přímo v České republice na téma zdravý životní styl, o který se velmi zajímám. Přihlášku jsem tedy zkusila podat, následně jsem byla vybrána a svého rozhodnutí nelituji. Pro mě to byla neuvěřitelná zkušenost, vzpomínky budu mít na celý život. Poznala jsem spoustu milých mladých lidí, rychle jsem se stala součástí komunity s podobnými zájmy. Každý den byl připraven pestrý program zahrnující sportovní, vzdělávací i relaxační aktivity. Vzdělávání bylo založené převážně na základě her a workshopů, to vše samozřejmě probíhalo v anglickém jazyce. Obohatilo

mě to v mnoha směrech. Dozvěděla jsem se více informací o tom, jak chránit životní prostředí, základy zdravého stravování (které vůbec nemusí být drahé). Naučila se jógu, meditaci a další relaxační techniky. Jak smysluplně využít volný čas doma i v přírodě apod. Na projektech taktéž máte spoustu volného času, kde si můžete zahrát různé hry, možnost popovídat si s ostatními účastníky. V tomto případě se jednalo o spolupráci s Albánií, Jordánskem, Rumunskem a Ukrajinou. Své země nám představili, zjistili jsme více o jejich kultuře nebo kuchyni, kde jsme měli i možnost ochutnat typické speciality. Oni zase měli možnost poznat Českou republiku. Jeden den jsme si udělali výlet do Brna, kde jsme dělali různá interview s lidmi na téma „healthy lifestyle“, poté objevovali krásy Brna a nakonec zakončili den v typické české restauraci. Na konci projektu jsme obdrželi certifikát (Youthpass) o účasti projektu, který se jistě bude hodit i do životopisu. Vzpomínky a zážitky jsou ale opravdu nepopsatelné, mám spoustu nových přátel, ale hlavně jsem více poznala i sama sebe a rozvinula dosavadní znalosti.

Autor: Lucie Hřebíčková

Pokud vás zajímá jaké mobilní aplikace doporučují v souvislosti s tématem projektu účastníci tohoto projektu, pak si můžete zdarma stáhnout booklet zde:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *